Hovedside

Skadedyr


Mus og andre pattedyr kan ikke lide at bo og bygge rede i Papiruld. Det skyldes, at dyrene føler sig voldsomt generet af de borsaltene, der er tilsat Papiruld. Borsaltene virker desinficerende og udtørrer huden på smådyr. Der er udført forsøg med hvilke materialer mus helst bygger rede. I disse forsøg viser det sig, at ingen mus vil bo og føde unger i Papiruld. Borsaltene virker endvidere effektivt som gift på insekter og svampesporer.

 

Råd og mug


Papiruld er behandlet med borsalte og aluminiumhydroxid. Disse salte gør Papiruld næsten uforgængeligt og hindrer effektivt angreb af råd og mug.

 

Forsikringsselskabet


Der har igennem årene været dialog med "forsikring og pension" der er organisation for alle forsikringsselskaberne. Der er normalt aldrig problemer med at få forsikret. Det er forholder sig normalt sådan, at når gældende lovgivning er overholdt, har forsikringsselskaberne pligt at give dig et forsikringstilbud.


 
PAPIRULD DANMARK Brødeskovvej 40 DK-3400 Hillerød Tlf: 48 14 11 88 Fax: 48 14 11 85 info@papiruld.dk